Sat Kursu

SAT’ın tam açılımı daha önceleri Scholastic Aptitude Test olarak bilinen ve şimdiki adıyla Scholastic Assessment Testtir. SAT, College Board tarafından uygulanan standart bir sınavdır, bu sınav Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Türkiye ve diğer ülkelerdeki tanınmış kolejlere veya üniversitelere kabul edilmek isteyen öğrenciler tarafından alınır. SAT kabul eden üniversitelerin tam listesi için Buraya Tıklayın.

SAT sınavı beş
bölümden oluşur. 5. Bölüm (Deneme makalesi yazımı) isteğe bağlıdır. Aşağıdaki
tabloda, her bölüm için verilen süreyi ve soru sayısını bulabilirsiniz.  

Bölüm
Numarası
Bölüm AdıSoru
Sayısı
Süre
(Dakika)
1Okuma5265
2Yazma & Dilbilgisi4435
3Math (No Calculator)2025
4Math (Calculator)3855
5Essay (Optional)150

 

Bölüm 1: Okuma Testi

Bu bölümün amacı, üniversitede ve kariyerinizde okuyacağınız çeşitli metinleri okuma ve yorumlama yeteneğinizi ölçmektir. Her okuma testi, her biri 10 ile 11 sorudan oluşan 5 metinden oluşmaktadır. Toplam 52 soru bulunmaktadır. Beş soru dizisinden biri, iki “eşleştirilmiş” kısa metinle ilgili olacaktır.

Okuma testindeki konular:

  • Amerika Birleşik Devletleri’nden ve dünyanın dört bir köşesinden edebi kurgusal eserler.
  • Bilim, sosyal bilimler, yasal belgeler (anayasa, yasalar vb.) ilham verici harika küresel konuşmaları içeren bilgiler.

 

Okuma testindeki sorular üç ana kategoriye ayrılır:

  • Bilgi ve Fikirler: Doğrudan veya dolaylı olarak metinin ne anlatmak istediğine odaklanan sorular.
  • Retorik: Yazarın anlamı nasıl aktardığını soran sorular
  • Sentez: Sonuçu çıkarmanızı ve ilgili iki metin veya metinler arasında, bilgi grafikleri kullanarak bağlantı kurmanızı isteyen sorular

 

Bölüm 2: Yazma & Dilbilgisi

Bu bölümde, okuduğunuz metinlerde bulunan hataları bulma, anlatım bozukluklarını bulma ve bunları düzeltmeniz istenmektedir. Bu hatalar ve bozukluklar noktalama işaretleri, dilbilgisi, cümle ve paragraf yapısı, doğru sözcüğü seçme ve verilen bilgiyi anlama ile ilgili olabilir. Bu bölüm, bağlamlar, tarih / sosyal bilgiler, bilimde analiz ve düşüncelerin ifade edilmesi gibi standartlaşmış İngilizce Yazma ve Dilbilgisi becerilerini ölçer.

Bölüm 3 & 4: Matematik

SAT Matematik sorularını dört bölüme ayırabiliriz: Cebir (%36), Problem Çözme ve Analizi (%26), İleri Seviye Matematik (%27) ve Matematikte ek konular (%10). Matematik testindeki 45 soru çoktan seçmeli, 13 soruyu ise öğrencilerin yazarak cevaplaması gerekmektedir. 

IEC SAT Kursu

100+ saat ders, öğrencilerimizi geliştirmeye yönelik ev ödevleri, sınavlar ve gerçeğe yakın deneme testleri öğrencilerimizin ortalamasının ABD ortalamasının üzerinde olmasını sağlamaktadır. SAT hazırlık kursları için yüz yüze ve çevrimiçi dersleri içeren farklı paketler sunuyoruz. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.